Apă caldă în Sectorul 2: avarii azi și istoric

Ultima actualizare: , din anunțurile publice Termoenergetica. Proiect independent, neafiliat cu Termoenergetica sau PMB.

La 9 octombrie 2026, în Sectorul 2 erau anunțate 3 întreruperi de apă caldă în curs, toate din avarii. Doar Termoenergetica anunță când se dă drumul la apa caldă: pentru întreruperile în curs la 9 octombrie 2026, termenul de restabilire anunțat de Termoenergetica era 16 oct. 2026, 23:30. E o estimare a operatorului, nu o garanție. În ultimele 30 de zile, 58 din 155 puncte termice din sector au avut cel puțin o întrerupere, iar în 2025 punctul termic median din Sectorul 2 a stat 32 de zile fără apă caldă. Mai jos: situația de acum, cele mai afectate zone și evoluția pe ani.

Este oprită apa caldă azi în Sectorul 2?

Avariile și opririle de mai jos sunt cele anunțate public de Termoenergetica (compania care a preluat în 2019 activitatea RADET) pentru punctele termice din Sectorul 2. Fără Apă Caldă doar le arhivează și le grupează; anunțul original e pe pagina de funcționare a termoficării. Cine deține compania: ghidul despre Termoenergetica.

La 9 octombrie 2026: 3 întreruperi în curs, grupate pe un singur anunț Termoenergetica (aceeași cauză, același început și același termen de restabilire; o oprire care afectează zeci de puncte termice deodată apare pe un singur rând). Avariile sunt primele.

CauzăÎnceputTermen anunțat de TermoenergeticaPuncte termice afectate
avarie7 oct. 2026, 15:1216 oct. 2026, 23:303 puncte termice: 33 Muncii, A2 Basarabia, A4 Basarabia

Actualizat o dată pe noapte din anunțurile publice Termoenergetica. O avarie apărută azi poate intra pe listă abia la următoarea actualizare.

32

mediana zilelor fără apă caldă pe punct termic în 2025 (media: 41,0 zile, 150 puncte termice)
Medii pe toate punctele termice din sector, inclusiv cele fără întreruperi — valori indicative.

În oraș

Evoluție pe ani

Cele mai afectate puncte termice — 2025

LocPunct termicZile fără apă caldădin care avariidin care programatezile cu deficiențe
117-18 Petricani110724082
2Ramuri Tei1006043120
35 Lacul Tei996140109
47 Colentina96395942
51 Teiul Doamnei94464669
6ICB93554069
73 Cheile Zanoagei924447154
83 Fundeni91514279
94 Cheile Zanoagei873945122
102 Colentina 286494052
112 Colentina85463726
123 Colentina85423954
13Opanez84483956
1413 Lacul Tei83503541
152 Fundeni83463718
162 Teiul Doamnei83324984
178 Doamna Ghica83394878
18Sp. Fundeni83354817
192 Cheile Zanoagei823644131
205 Doamna Ghica82374536

Clasamentul complet al punctelor termice — 2025

Întrebări frecvente

Când se dă drumul la apa caldă în Sectorul 2?

Doar Termoenergetica anunță când se dă drumul la apa caldă: pentru întreruperile în curs la 9 octombrie 2026, termenul de restabilire anunțat de Termoenergetica era 16 oct. 2026, 23:30. E o estimare a operatorului, nu o garanție. Termenul fiecărui anunț apare în tabelul de mai sus, la „Termen anunțat de Termoenergetica”, și pe pagina fiecărui punct termic afectat. În 2025, durata mediană a unui episod de avarie în Sectorul 2 a fost de aproximativ 26 de ore.

Ce înseamnă „deficiență" și de ce nu intră în total?

Termoenergetica anunță separat opririle de apă caldă și deficiențele — presiune sau temperatură scăzută, adică apă călduță sau care abia curge. Indicatorul principal al site-ului numără doar zilele de oprire. În 2025, punctele termice din Sectorul 2 au adunat 6.247 de zile de oprire și, pe lângă ele, 4.520 de zile cu presiune sau temperatură scăzută, numărate separat. La 43 din cele 140 de puncte termice ale sectorului clasate în 2025, zilele cu deficiențe au fost mai multe decât zilele de oprire.

De ce nu am apă caldă în Sectorul 2?

La 9 octombrie 2026, în Sectorul 2 erau anunțate 3 întreruperi de apă caldă în curs, toate din avarii. Apa caldă vine de la punctul termic care deservește blocul, așa că o avarie locală îți poate opri apa chiar dacă restul sectorului nu e afectat. Caută strada ta pe site ca să vezi punctul termic care o deservește și istoricul lui complet.

Unde anunță Termoenergetica avariile din Sectorul 2?

Termoenergetica, compania municipală care a preluat în 2019 activitatea RADET, publică avariile și opririle pe pagina de funcționare a sistemului de termoficare de pe cmteb.ro, pe sectoare: punctele termice afectate, cauza și termenul estimat de restabilire. Fără Apă Caldă arhivează aceste anunțuri o dată pe noapte și le arată pe această pagină, grupate pe anunț. Proiectul este independent, nu este afiliat cu Termoenergetica și nu știe mai mult decât ce a anunțat compania.

Cât de des rămâne Sectorul 2 fără apă caldă?

În 2025, punctul termic median din Sectorul 2 a avut 32 de zile fără apă caldă, față de o mediană de 22 de zile pe tot Bucureștiul. Sectorul are 155 puncte termice; în ultimele 30 de zile, 58 dintre ele au avut cel puțin o întrerupere.

Care sunt cele mai afectate zone din Sectorul 2?

În 2025, punctele termice cu cele mai multe zile fără apă caldă din Sectorul 2 au fost 17-18 Petricani (110 zile), Ramuri Tei (100 de zile) și 5 Lacul Tei (99 de zile). Clasamentul complet al sectorului e în tabelul de pe această pagină.

Episoade înregistrate în sector în 2025: 2.181. Media zilelor din avarii pe punct termic: 25,2; din lucrări programate: 16,1.

Zile cu presiune sau temperatură scăzută, cumulat pe punctele termice ale sectorului clasate în 2025: 4.520, față de 6.247 de zile de oprire. Se numără separat și nu intră în cifrele de mai sus. Cum le numărăm.

Alte sectoare: Sector 1 · Sector 3 · Sector 4 · Sector 5 · Sector 6