Apă caldă în Sectorul 5: avarii azi și istoric

Ultima actualizare: , din anunțurile publice Termoenergetica. Proiect independent, neafiliat cu Termoenergetica sau PMB.

La 9 octombrie 2026, în Sectorul 5 erau anunțate 5 întreruperi de apă caldă în curs, toate opriri programate. Doar Termoenergetica anunță când se dă drumul la apa caldă: pentru întreruperile în curs la 9 octombrie 2026, termenul de restabilire anunțat de Termoenergetica era între 13 oct. 2026, 23:00 și 1 noi. 2026, 23:00, în funcție de punctul termic. E o estimare a operatorului, nu o garanție. În ultimele 30 de zile, 74 din 117 puncte termice din sector au avut cel puțin o întrerupere, iar în 2025 punctul termic median din Sectorul 5 a stat 48 de zile fără apă caldă. Mai jos: situația de acum, cele mai afectate zone și evoluția pe ani.

Este oprită apa caldă azi în Sectorul 5?

Avariile și opririle de mai jos sunt cele anunțate public de Termoenergetica (compania care a preluat în 2019 activitatea RADET) pentru punctele termice din Sectorul 5. Fără Apă Caldă doar le arhivează și le grupează; anunțul original e pe pagina de funcționare a termoficării. Cine deține compania: ghidul despre Termoenergetica.

La 9 octombrie 2026: 5 întreruperi în curs, grupate pe 2 anunțuri Termoenergetica (aceeași cauză, același început și același termen de restabilire; o oprire care afectează zeci de puncte termice deodată apare pe un singur rând). Avariile sunt primele.

CauzăÎnceputTermen anunțat de TermoenergeticaPuncte termice afectate
programat28 sep. 2026, 10:5013 oct. 2026, 23:004 puncte termice: 1 Giurgiu, 6 Farado, 9 Farado, Giurgiu Farado
programat16 apr. 2026, 10:311 noi. 2026, 23:00Modul Toporaşi (Str Toporasi)

Actualizat o dată pe noapte din anunțurile publice Termoenergetica. O avarie apărută azi poate intra pe listă abia la următoarea actualizare.

48

mediana zilelor fără apă caldă pe punct termic în 2025 (media: 43,4 zile, 86 puncte termice)
Medii pe toate punctele termice din sector, inclusiv cele fără întreruperi — valori indicative.

În oraș

Evoluție pe ani

Cele mai afectate puncte termice — 2025

LocPunct termicZile fără apă caldădin care avariidin care programatezile cu deficiențe
1Modul Toporaşi17911764
23 Sălaj83513521
33 din 13 Septembrie82532951
4Soldat Croitoru81651614
5VSNord7668813
6Gioconda746777
72 Alexandria73571825
8Tribunal736678
9103A71591023
102 Sălaj71472615
114 Rahova71452220
121 Sălaj69452518
132 din 13 Septembrie67263722
148 Margeanului67511823
15Garoafei67472230
161 Alexandria65481939
171 Petre Ispirescu65471916
183 Drumul Sării65313231
196 Rahova65412625
20Teiuş65491818

Clasamentul complet al punctelor termice — 2025

Întrebări frecvente

Când se dă drumul la apa caldă în Sectorul 5?

Doar Termoenergetica anunță când se dă drumul la apa caldă: pentru întreruperile în curs la 9 octombrie 2026, termenul de restabilire anunțat de Termoenergetica era între 13 oct. 2026, 23:00 și 1 noi. 2026, 23:00, în funcție de punctul termic. E o estimare a operatorului, nu o garanție. Termenul fiecărui anunț apare în tabelul de mai sus, la „Termen anunțat de Termoenergetica”, și pe pagina fiecărui punct termic afectat. În 2025, durata mediană a unui episod de avarie în Sectorul 5 a fost de aproximativ 13 ore.

Ce înseamnă „deficiență" și de ce nu intră în total?

Termoenergetica anunță separat opririle de apă caldă și deficiențele — presiune sau temperatură scăzută, adică apă călduță sau care abia curge. Indicatorul principal al site-ului numără doar zilele de oprire. În 2025, punctele termice din Sectorul 5 au adunat 3.916 zile de oprire și, pe lângă ele, 1.350 de zile cu presiune sau temperatură scăzută, numărate separat. La 2 din cele 91 de puncte termice ale sectorului clasate în 2025, zilele cu deficiențe au fost mai multe decât zilele de oprire.

De ce nu am apă caldă în Sectorul 5?

La 9 octombrie 2026, în Sectorul 5 erau anunțate 5 întreruperi de apă caldă în curs, toate opriri programate. Apa caldă vine de la punctul termic care deservește blocul, așa că o avarie locală îți poate opri apa chiar dacă restul sectorului nu e afectat. Caută strada ta pe site ca să vezi punctul termic care o deservește și istoricul lui complet.

Unde anunță Termoenergetica avariile din Sectorul 5?

Termoenergetica, compania municipală care a preluat în 2019 activitatea RADET, publică avariile și opririle pe pagina de funcționare a sistemului de termoficare de pe cmteb.ro, pe sectoare: punctele termice afectate, cauza și termenul estimat de restabilire. Fără Apă Caldă arhivează aceste anunțuri o dată pe noapte și le arată pe această pagină, grupate pe anunț. Proiectul este independent, nu este afiliat cu Termoenergetica și nu știe mai mult decât ce a anunțat compania.

Cât de des rămâne Sectorul 5 fără apă caldă?

În 2025, punctul termic median din Sectorul 5 a avut 48 de zile fără apă caldă, față de o mediană de 22 de zile pe tot Bucureștiul. Sectorul are 117 puncte termice; în ultimele 30 de zile, 74 dintre ele au avut cel puțin o întrerupere.

Care sunt cele mai afectate zone din Sectorul 5?

În 2025, punctele termice cu cele mai multe zile fără apă caldă din Sectorul 5 au fost Modul Toporaşi (179 de zile), 3 Sălaj (83 de zile) și 3 din 13 Septembrie (82 de zile). Clasamentul complet al sectorului e în tabelul de pe această pagină.

Episoade înregistrate în sector în 2025: 1.580. Media zilelor din avarii pe punct termic: 25,8; din lucrări programate: 17,2.

Zile cu presiune sau temperatură scăzută, cumulat pe punctele termice ale sectorului clasate în 2025: 1.350, față de 3.916 zile de oprire. Se numără separat și nu intră în cifrele de mai sus. Cum le numărăm.

Alte sectoare: Sector 1 · Sector 2 · Sector 3 · Sector 4 · Sector 6