Apă caldă în Sectorul 1: avarii azi și istoric

Ultima actualizare: , din anunțurile publice Termoenergetica. Proiect independent, neafiliat cu Termoenergetica sau PMB.

La 9 octombrie 2026, în Sectorul 1 era anunțată o întrerupere de apă caldă în curs (cauză neprecizată în anunț). Doar Termoenergetica anunță când se dă drumul la apa caldă: pentru întreruperile în curs la 9 octombrie 2026, termenul de restabilire anunțat de Termoenergetica era 1 noi. 2026, 20:00. E o estimare a operatorului, nu o garanție. În ultimele 30 de zile, 92 din 217 puncte termice din sector au avut cel puțin o întrerupere, iar în 2025 punctul termic median din Sectorul 1 a stat 17 zile fără apă caldă. Mai jos: situația de acum, cele mai afectate zone și evoluția pe ani.

Este oprită apa caldă azi în Sectorul 1?

Avariile și opririle de mai jos sunt cele anunțate public de Termoenergetica (compania care a preluat în 2019 activitatea RADET) pentru punctele termice din Sectorul 1. Fără Apă Caldă doar le arhivează și le grupează; anunțul original e pe pagina de funcționare a termoficării. Cine deține compania: ghidul despre Termoenergetica.

La 9 octombrie 2026: o întrerupere în curs. Avariile sunt primele.

CauzăÎnceputTermen anunțat de TermoenergeticaPuncte termice afectate
neclasificat25 aug. 2026, 12:481 noi. 2026, 20:00Ct Luterana (Str Ion Campineanu)

Actualizat o dată pe noapte din anunțurile publice Termoenergetica. O avarie apărută azi poate intra pe listă abia la următoarea actualizare.

17

mediana zilelor fără apă caldă pe punct termic în 2025 (media: 17,6 zile, 199 puncte termice)
Medii pe toate punctele termice din sector, inclusiv cele fără întreruperi — valori indicative.

În oraș

Evoluție pe ani

Cele mai afectate puncte termice — 2025

LocPunct termicZile fără apă caldădin care avariidin care programatezile cu deficiențe
1Ct Stirbei Voda55322420
2Casata54134220
3Cosmonautilor51143716
411 Dorobanti48113717
52 P-ta Victoriei47301623
6CT Floreasca42281525
76 Aviatiei40291041
812 Gostat39132615
92 Ilie Pintilie39211721
103 P-Ţa Victoriei39221619
11MODUL TERMIC Witting3920198
12Av. Sanatescu373358
131 Ilie Pintilie36132218
142 Aviatiei36231221
152 Dorobanti36122414
1661-63 Dorobanti36132313
17140 – 1 Mai342498
18Perla34122221
191 Aviatiei33221020
2010-22 Duca33211312

Clasamentul complet al punctelor termice — 2025

Întrebări frecvente

Când se dă drumul la apa caldă în Sectorul 1?

Doar Termoenergetica anunță când se dă drumul la apa caldă: pentru întreruperile în curs la 9 octombrie 2026, termenul de restabilire anunțat de Termoenergetica era 1 noi. 2026, 20:00. E o estimare a operatorului, nu o garanție. Termenul fiecărui anunț apare în tabelul de mai sus, la „Termen anunțat de Termoenergetica”, și pe pagina fiecărui punct termic afectat. În 2025, durata mediană a unui episod de avarie în Sectorul 1 a fost de aproximativ 9 ore.

Ce înseamnă „deficiență" și de ce nu intră în total?

Termoenergetica anunță separat opririle de apă caldă și deficiențele — presiune sau temperatură scăzută, adică apă călduță sau care abia curge. Indicatorul principal al site-ului numără doar zilele de oprire. În 2025, punctele termice din Sectorul 1 au adunat 3.599 de zile de oprire și, pe lângă ele, 1.429 de zile cu presiune sau temperatură scăzută, numărate separat. La 19 din cele 198 de puncte termice ale sectorului clasate în 2025, zilele cu deficiențe au fost mai multe decât zilele de oprire.

De ce nu am apă caldă în Sectorul 1?

La 9 octombrie 2026, în Sectorul 1 era anunțată o întrerupere de apă caldă în curs (cauză neprecizată în anunț). Apa caldă vine de la punctul termic care deservește blocul, așa că o avarie locală îți poate opri apa chiar dacă restul sectorului nu e afectat. Caută strada ta pe site ca să vezi punctul termic care o deservește și istoricul lui complet.

Unde anunță Termoenergetica avariile din Sectorul 1?

Termoenergetica, compania municipală care a preluat în 2019 activitatea RADET, publică avariile și opririle pe pagina de funcționare a sistemului de termoficare de pe cmteb.ro, pe sectoare: punctele termice afectate, cauza și termenul estimat de restabilire. Fără Apă Caldă arhivează aceste anunțuri o dată pe noapte și le arată pe această pagină, grupate pe anunț. Proiectul este independent, nu este afiliat cu Termoenergetica și nu știe mai mult decât ce a anunțat compania.

Cât de des rămâne Sectorul 1 fără apă caldă?

În 2025, punctul termic median din Sectorul 1 a avut 17 zile fără apă caldă, față de o mediană de 22 de zile pe tot Bucureștiul. Sectorul are 217 puncte termice; în ultimele 30 de zile, 92 dintre ele au avut cel puțin o întrerupere.

Care sunt cele mai afectate zone din Sectorul 1?

În 2025, punctele termice cu cele mai multe zile fără apă caldă din Sectorul 1 au fost Ct Stirbei Voda (55 de zile), Casata (54 de zile) și Cosmonautilor (51 de zile). Clasamentul complet al sectorului e în tabelul de pe această pagină.

Episoade înregistrate în sector în 2025: 1.793. Media zilelor din avarii pe punct termic: 12,0; din lucrări programate: 5,5.

Zile cu presiune sau temperatură scăzută, cumulat pe punctele termice ale sectorului clasate în 2025: 1.429, față de 3.599 de zile de oprire. Se numără separat și nu intră în cifrele de mai sus. Cum le numărăm.

Alte sectoare: Sector 2 · Sector 3 · Sector 4 · Sector 5 · Sector 6