Apă caldă în Sectorul 4: avarii azi și istoric

Ultima actualizare: , din anunțurile publice Termoenergetica. Proiect independent, neafiliat cu Termoenergetica sau PMB.

La 9 octombrie 2026, în Sectorul 4 erau anunțate 85 de întreruperi de apă caldă în curs, dintre care 12 din avarii. Doar Termoenergetica anunță când se dă drumul la apa caldă: pentru întreruperile în curs la 9 octombrie 2026, termenul de restabilire anunțat de Termoenergetica era între 9 oct. 2026, 23:00 și 13 oct. 2026, 23:00, în funcție de punctul termic. E o estimare a operatorului, nu o garanție. În ultimele 30 de zile, 98 din 147 puncte termice din sector au avut cel puțin o întrerupere, iar în 2025 punctul termic median din Sectorul 4 a stat 29 de zile fără apă caldă. Mai jos: situația de acum, cele mai afectate zone și evoluția pe ani.

Este oprită apa caldă azi în Sectorul 4?

Avariile și opririle de mai jos sunt cele anunțate public de Termoenergetica (compania care a preluat în 2019 activitatea RADET) pentru punctele termice din Sectorul 4. Fără Apă Caldă doar le arhivează și le grupează; anunțul original e pe pagina de funcționare a termoficării. Cine deține compania: ghidul despre Termoenergetica.

La 9 octombrie 2026: 85 de întreruperi în curs, grupate pe 3 anunțuri Termoenergetica (aceeași cauză, același început și același termen de restabilire; o oprire care afectează zeci de puncte termice deodată apare pe un singur rând). Avariile sunt primele.

CauzăÎnceputTermen anunțat de TermoenergeticaPuncte termice afectate
avarie2 oct. 2026, 15:339 oct. 2026, 23:0012 puncte termice: 1 Tineretului, 1 Vacaresti, 2 Lanariei, 2 Tineretului, 2 Vacaresti, 3 Tineretului,
și încă 6 puncte termice — vezi lista

4 Lanariei, 4 Tineretului, Modul Termic, Norilor, Palatul National Al Copiilor, Plugarilor

programat28 sep. 2026, 19:1013 oct. 2026, 23:0072 de puncte termice: 1 Bis Zona I, 1 Nitu Vasile, 1 Oltenita Placare, 1 Serban Voda, 1 Stoian Militaru, 1 Zona I,
și încă 66 de puncte termice — vezi lista

1 Zona II, 1 Zona IV, 1 Zona V, 2 A Metalurgiei, 2 Giurgiu, 2 Nitu Vasile, 2 Oltenita Placare, 2 Oltenitei, 2 Serban Voda, 2 Stoian Militaru, 2 Vifornita, 2 Zona I, 2 Zona II, 2 Zona V, 3 Bis Zona I, 3 Nitu Vasile, 3 Oltenita Placare, 3 Zona I, 3 Zona II, 3 Zona V, 4 Nitu Vasile, 4 Oltenita Placare, 4 Vifornita, 4 Zona I, 4 Zona II, 5 Brancoveanu, 5 Metalurgiei, 5 Oltenita, 5 Zona I, 5 Zona II, 6 Brancoveanu, 6 Vifornita, 6 Zona I, 7 Zona I, 8 Brancoveanu, 9 Brâncoveanu, 11 Giurgiu, 12 Giurgiu, 17 Dolhasca, 19 Dolhasca, Almașul Mare, Curcani, Dealul Cernei, Huedin, Livada Noua, Luica, Metalurgiei, Modul Termic - Colegiul National Octav Onicescu, Modul Termic - Cresa Unicornul Fermecat, Modul Termic - Gradinita Nr.167, Modul Termic - Grădinița Nr.225, Modul Termic - Grădinița nr.228, Modul Termic - Grădinița nr.243, Modul Termic - Spitalul Alexandru Obregia ( Creșa 25 ) / Stationar de zi, Modul Termic - Școala Gimnaziala Ionel Teodoreanu, Modul Termic - Școala nr.99, Modul Termic - Școala nr.119, Modul Termic - Școala nr.129, Pieptanari, Posta, Prasilei, Sincai, Spinis, Tudor Gociu, Uioara, Urziceni

programat21 sep. 2026, 16:0313 oct. 2026, 23:006 Zona II (Bld Constantin Brancoveanu, Str Cimpoierilor)

Actualizat o dată pe noapte din anunțurile publice Termoenergetica. O avarie apărută azi poate intra pe listă abia la următoarea actualizare.

29

mediana zilelor fără apă caldă pe punct termic în 2025 (media: 33,2 zile, 121 puncte termice)
Medii pe toate punctele termice din sector, inclusiv cele fără întreruperi — valori indicative.

În oraș

Evoluție pe ani

Cele mai afectate puncte termice — 2025

LocPunct termicZile fără apă caldădin care avariidin care programatezile cu deficiențe
13 Tineretului9077136
2Plugarilor8674134
32 Tineretului8572134
41 Tineretului8271123
54 Tineretului8168134
61 Vacaresti8067136
7P 5 A77641419
8V.S.Sud74661014
92 A Metalurgiei7272016
105 Oltenita7166710
113 Nitu Vasile6966320
12Modul Termic6958121
132 Vacaresti6863617
14Metalurgiei6867116
152 Lanariei6760820
16Palatul National Al Copiilor6655121
171 Nitu Vasile6564120
182 Nitu Vasile6461328
19Izvorul Cosbuc64452033
2017 Dolhasca6361112

Clasamentul complet al punctelor termice — 2025

Întrebări frecvente

Când se dă drumul la apa caldă în Sectorul 4?

Doar Termoenergetica anunță când se dă drumul la apa caldă: pentru întreruperile în curs la 9 octombrie 2026, termenul de restabilire anunțat de Termoenergetica era între 9 oct. 2026, 23:00 și 13 oct. 2026, 23:00, în funcție de punctul termic. E o estimare a operatorului, nu o garanție. Termenul fiecărui anunț apare în tabelul de mai sus, la „Termen anunțat de Termoenergetica”, și pe pagina fiecărui punct termic afectat. În 2025, durata mediană a unui episod de avarie în Sectorul 4 a fost de aproximativ 2,2 zile.

Ce înseamnă „deficiență" și de ce nu intră în total?

Termoenergetica anunță separat opririle de apă caldă și deficiențele — presiune sau temperatură scăzută, adică apă călduță sau care abia curge. Indicatorul principal al site-ului numără doar zilele de oprire. În 2025, punctele termice din Sectorul 4 au adunat 4.249 de zile de oprire și, pe lângă ele, 1.729 de zile cu presiune sau temperatură scăzută, numărate separat. La 8 din cele 128 de puncte termice ale sectorului clasate în 2025, zilele cu deficiențe au fost mai multe decât zilele de oprire.

De ce nu am apă caldă în Sectorul 4?

La 9 octombrie 2026, în Sectorul 4 erau anunțate 85 de întreruperi de apă caldă în curs, dintre care 12 din avarii. Apa caldă vine de la punctul termic care deservește blocul, așa că o avarie locală îți poate opri apa chiar dacă restul sectorului nu e afectat. Caută strada ta pe site ca să vezi punctul termic care o deservește și istoricul lui complet.

Unde anunță Termoenergetica avariile din Sectorul 4?

Termoenergetica, compania municipală care a preluat în 2019 activitatea RADET, publică avariile și opririle pe pagina de funcționare a sistemului de termoficare de pe cmteb.ro, pe sectoare: punctele termice afectate, cauza și termenul estimat de restabilire. Fără Apă Caldă arhivează aceste anunțuri o dată pe noapte și le arată pe această pagină, grupate pe anunț. Proiectul este independent, nu este afiliat cu Termoenergetica și nu știe mai mult decât ce a anunțat compania.

Cât de des rămâne Sectorul 4 fără apă caldă?

În 2025, punctul termic median din Sectorul 4 a avut 29 de zile fără apă caldă, față de o mediană de 22 de zile pe tot Bucureștiul. Sectorul are 147 puncte termice; în ultimele 30 de zile, 98 dintre ele au avut cel puțin o întrerupere.

Care sunt cele mai afectate zone din Sectorul 4?

În 2025, punctele termice cu cele mai multe zile fără apă caldă din Sectorul 4 au fost 3 Tineretului (90 de zile), Plugarilor (86 de zile) și 2 Tineretului (85 de zile). Clasamentul complet al sectorului e în tabelul de pe această pagină.

Episoade înregistrate în sector în 2025: 1.539. Media zilelor din avarii pe punct termic: 27,9; din lucrări programate: 5,1.

Zile cu presiune sau temperatură scăzută, cumulat pe punctele termice ale sectorului clasate în 2025: 1.729, față de 4.249 de zile de oprire. Se numără separat și nu intră în cifrele de mai sus. Cum le numărăm.

Alte sectoare: Sector 1 · Sector 2 · Sector 3 · Sector 5 · Sector 6